Ogłoszenia:

Tuszkan

Wśród zwierząt Zony spotykamy duże, przerażające mutanty, ale też mniejsze, na pierwszy rzut oka niepozorne i niegroźne. Jednym z nich jest daleki kuzyn Szczurów, który jednak w odróżnieniu od niego, Tuszkany żyją przede wszystkim na powierzchni.

To niewielkie, osiągające około 40cm mutanty. Wizualnie nie przypominają żadnego konkretnego zwierzęcia i choć teoretycznie najbliżej im do szczura, najprawdopodobniej są mieszanką różnych gatunków gryzoni, wytworzoną sztucznie w placówkach Świadomości-Z. Tę teorię potwierdza fakt, że w Cieniu Czarnobyla podczas penetracji laboratorium X18 znajdujemy niewielkie klatki, a w jednej z nich – martwego Tuszkana.

W tym samym miejscu znajdujemy folder z dokumentami, w których wspomina się o badaniach nad nimi. Nie wiemy, czy był to sztucznie wytworzony organizm, czy jeden z gatunków odnalezionych na terenie Zony jeszcze przed drugą katastrofą, ale pewne jest, że po wydostaniu się z laboratoriów Świadomości-Z Tuszkany, podobnie jak wszystkie inne stworzenia, przeszły kolejne, gwałtowne mutacje. Naukowcy badający martwe okazy wykazali, że genetycznie nie są powiązane z żadnymi gatunkami zwierząt tak przed, jak i po drugiej katastrofie.

Są szybkie i zręczne, posiadają ostre pazury, ale nie grzeszą ani siłą, ani intelektem – pojedyncze osobniki nie stanowią żadnego zagrożenia nawet dla najmniej doświadczonego stalkera. Z tego powodu Tuszkany łączą się w stada, liczące zwykle 5-10 osobników, czasami większe. Rekordowe, według weteranów Zony liczyły ich nawet 50!

Choć preferują życie na powierzchni, czasami budują gniazda pod ziemią – są wszystkożerne, więc ich występowanie determinuje głównie ilość dostępnego pożywienia. Jeśli polują, starają się jak najszybciej otoczyć ofiarę, atakując ze wszystkich stron jednocześnie. Dotkliwe, krwawiące rany zostawiane przez ich pazury są w stanie szybko zabić lub poważnie spowolnić nawet najsilniejszego przeciwnika. W odróżnieniu od niektórych gatunków mutantów, zabicie przywódcy stada nie sprawia, że reszta ucieka. Dopiero wybicie większości stada łamie morale pozostałych, a przy ich ruchliwości nie jest to wcale łatwe…

Większość mutantów jest stosunku do Tuszkanów neutralna, a one same atakują głównie podczas polowania. Wyjątkiem są Chimery i Snorki, na które stada rzucają się niemal natychmiast – naukowcy nie znaleźli żadnych logicznych przyczyn takiego stanu rzeczy. Sporadycznie polują wraz ze Ślepymi Psami i Nibypsami, ale jest to pozorny sojusz – w każdej chwili mogą rzucić się na sprzymierzeńców w walce o pożywienie.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, pierwszy kontakt z Tuszkanem mamy już w Cieniu Czarnobyla, jednak dołączyły do właściwego bestiariusza dopiero w Zewie Prypeci. W Czystym Niebie, podczas zalewania podziemi Agropromu bierzemy udział w oskryptowanej scenie ucieczki stada, jednak nawet jeśli się zatrzymamy, zignorują nas.