Ogłoszenia:

NIICHAZ

Instytut Badań nad Czarnobylską Strefą Anomalną to jedna z pierwszych lokacji, jakie zostały zaprojektowane z myślą o S.T.A.L.K.E.R.-ze 2 – tym pierwszym, anulowanym w 2011 roku. Była to też lokacja startowa, w której zaczynaliśmy swoją podróż po Zonie jako zupełnie nowy bohater. O tym, jak potoczyła się jego przygoda i o czym opowiadała fabuła „starego” S.T.A.L.K.E.R.-a 2, poczytacie tutaj.

NIICHAZ (a właściwie НИИЧАЗ – Научно Исследовательский Институт Чернобыльской Аномальной Зоны) to pierwsza lokacja w anulowanym S.T.A.L.K.E.R.-ze 2. Nie znamy dokładnych rozmiarów samej mapy i nie wiemy, czy kiedykolwiek wyszła poza deski kreślarskie, ale prawie na pewno oprócz budynku samego Instytutu (do którego za moment przejdziemy), mogliśmy mieć dostęp do niewielkiego, graniczącego z kompleksem terenu. Istnieje kilka szkiców, ukazujących ogólny koncept tego miejsca, jednak koncentrują się głównie na ogólnym układzie placówki badawczej.

Z racji, iż ta znajdowała się w najbardziej wysuniętym na południe krańcu mapy, bardzo mało prawdopodobne jest, byśmy mieli spotkać tutaj mutanty lub anomalie. NIICHAZ leżał właściwie już poza Strefą Wykluczenia jako taką, granicząc z Perymetrem, czyli obszarem granicznym pomiędzy Zoną a Wielką Ziemią.

Choć pierwsza wzmianka na temat Instytutu pojawia się już w „dobrym” zakończeniu wątku Striełoka w Zewie Prypeci (screen po prawej), to o istnieniu tej lokacji w grze po raz pierwszy dowiedzieliśmy się od Andrieja Lewickego, czyli byłego scenarzysty GSC. Na początku sierpnia 2012 roku opublikował film, w którym opowiadał o początkach S.T.A.L.K.E.R.-a, często okraszając opowieść humorystycznymi anegdotami. W siódmej części tej serii opowiadał zarówno o książkach ze stalkerskiego uniwersum, ale również o fabule anulowanego już wówczas S.T.A.L.K.E.R.-a 2.

Po raz kolejny usłyszeliśmy o NIICHAZ dopiero w 2015 roku, kiedy to w portfolio niejakiego Konstantina Mironowa pojawiły się screeny, prezentujące wnętrze instytutu oraz kilka obiektów, jakie miały znaleźć się wewnątrz.

Pod koniec tego samego roku na nieistniejącej już stronie GSC-fan.com opublikowano artykuł, w którym zaprezentowano nowe, nieopublikowane wcześniej grafiki i zdradzono kilka szczegółów na temat Instytutu.

NIICHAZ zajmował dość duży, ogrodzony teren, na którym mogliśmy znaleźć główny kompleks, a także kilka mniejszych budynków. Tak, jak możecie zobaczyć na powyższej mapie, na południu lokacji znajdował się pierwszy punkt kontrolny, będący jedynym sposobem na dostanie się na teren obiektu. Jedynymi uzbrojonymi ludźmi w Instytucie byli przebywający tutaj strażnicy, a w pobliżu często stały zaparkowane samochody pracowników i autobusy, którymi dostawali się do Zony „legalni” stalkerzy.

Stróżówka była wzorowana na prawdziwym obiekcie:

Nieco dalej, po prawej stronie znajdował się kolejny punkt kontrolny – z jeszcze mniejszą stróżówką i szlabanem. Była to jedyna droga do głównego budynku. Ten, wnioskując po grafikach koncepcyjnych, miał sześć kondygnacji i był największym obiektem na lokacji. Wiemy o nim tylko dwie rzeczy – wczesne koncepcje wnętrza budynku zobaczymy we wspomnianym portfolio Mironowa, a na trzecim piętrze Instytutu miał swoje biuro Paweł Konstantynowicz Strzelecki – czyli Striełok.

Nie wszystkie pomieszczenia miały być dostępne dla gracza; te, w których są zapalone światła, miały być zamknięte, ale posiadać wymodelowane wnętrza. Tak, by wieczorami gracz mógł zajrzeć do środka dzięki zapalonym światłom.

Drugim w kolejności co do wielkości budynkiem miał być trzypiętrowy hotel. To tutaj zatrzymywali się pracownicy obiektu, ich goście, a także „legalni” stalkerzy.

Na północy mieliśmy znaleźć siedzibę ochrony obiektu, w której znajdowała się również komora dekontaminacyjna – obowiązkowy punkt dla stalkerów wracających ze Strefy Wykluczenia. Tuż obok niego znajdować się miał niewielki sklep, a za nim – stary magazyn, zaadaptowany na strzelnicę i niewielki bar. Jeden szkic oraz samą strzelnicę możemy zobaczyć w archiwalnym programie „Prawda Życia”, który w całości zobaczycie tutaj.

To, że bar był połączony ze strzelnicą wiemy również dzięki Konstantinowi Mironowowi, który pracował nad lokacją. Do czasu anulowania prac nad grą w 2011 roku, istniało 6 różnych wersji tego miejsca. Były to:

bar_shooting_gallery
bar_shooting_gallery_light_test
bar_shooting_gallery_light_test_2
bar_shooting_gallery_light_test_3
bar_shooting_gallery_mir
bar_shooting_gallery-mir2

Na samym środku kompleksu stał pomnik, mający upamiętniać wszystkie ofiary drugiej katastrofy – przedstawiał człowieka, który poświęca swoje życie, by ratować ptaka.

Poza terenem NIICHAZ miał znajdować się jeszcze niewielki obóz, będący siedzibą „nielegalnych” stalkerów – takich, z którymi Instytut z różnych względów nie mógł podjąć współpracy (lub ją zerwał). Mieścił się też tutaj „czarny rynek”, na którym sprzedawano to, czego nie dało się dostać w pobliskim, oficjalnym sklepie.

Więcej na temat Instytutu Badań nad Czarnobylską Strefą Anomalną nie wiadomo, ale to jeszcze nic straconego – wygląda na to, że placówka pojawi się w powstającym właśnie S.T.A.L.K.E.R.-ze 2 i odegra w nim niemałą rolę…

W skrócie

Data stworzenia:Nieznana
Ostatnia modyfikacja:2011
Występuje w:Lokacja niezrealizowana
Łączy się z:Prawdopodobnie z Kordonem

Mapa z procesu tworzenia

Obóz "nielegalnych" stalkerów

Ogólny widok terenu NIICHAZ

Biuro Striełoka

Stróżówka przy bramie Instytutu

Wnętrze NIICHAZ

Szkic pomnika z centrum placu