Ogłoszenia:

Tencent zainwestował w twórców Atomic Heart

img
sty
29

Atomic Heart zyskało właśnie nowego, dość kontrowersyjnego inwestora…

Kilka dni temu w branży pojawiły się plotki, w myśl których chiński Tencent planuje zakup Electronic Arts lub Take-Two. Trudno ocenić ich prawdziwość, bo obydwie firmy walczyły ostatnio o Codemasters – twórców takich marek jak DiRT, GRID czy Onrush. Finalnie Take-Two odpuściło, więc to EA stanie się nowym właścicielem studia – kto wie, może to właśnie deweloperzy z Codemasters zajmą się nową odsłoną Need for Speed.

Mniej więcej w podobnym czasie co powyższe plotki, Jaime Cheng, czyli założyciel studia Klei Entertainment (studio odpowiedzialne za m.in. Don’t Starve) poinformował, że Tencent nabył większościowy pakiet udziałów w firmie. Klei od kilku lat współpracowała z korporacją, ale tylko na chińskim rynku – teraz się to zmieni. Cheng zapewniał, że przejęcie nie wpłynie w żaden sposób na prowadzenie firmy i nie odbije się na tworzonych przez nich grach.

Mimo tego niektórym ciężko uwierzyć w takie zapewnienia; kiedy pojawia się zorientowana na cel korporacja, a swoje racje motywuje ciężkim workiem pieniędzy, trudno się przeciwstawić – tym bardziej, że pakiet większościowy gwarantuje Tencentowi pierwszeństwo w dyktowaniu warunków. Oprócz wykupowania studiów, chiński gigant posiada też udziały w wielu innych firmach (np. około 40% w Epic Games), a także aktywnie inwestuje w popularne projekty (chociażby w Discorda – w 2018 roku otrzymał 150 milionów dolarów).

Mundfish, czyli twórcy oczekiwanego Atomic Heart również zostali dofinansowani. Według wczorajszych informacji Tencent zainwestował w studio pokaźną sumę, a do inwestycji dołączyły jeszcze dwie inne firmy: Gaijin Entertainment (War Thunder) oraz GEM Capital. CEO Mundfish, Robert Bagratuni, powiedział:

„Ta umowa pomoże nam znacznie przyspieszyć datę premiery. Tencent jest operatorem jednej z najpopularniejszych platform gier na świecie i cieszymy się, że został naszym inwestorem. Po spotkaniu z Antonem Judnicewem i naszymi [szef Gaijin – przyp. red.] i naszymi przyjaciółmi z GEM Capital z radością stwierdziliśmy, że nasze praktyki biznesowe i kultura pracy są idealnie dopasowane. Możemy śmiało stwierdzić, że Tencent podziela nasze wartości biznesowe. Naszym celem jest zbudowanie nowej franczyzy z Atomic Heart, a nowe zasoby pozwolą nam pracować z jeszcze bardziej utalentowanymi ludźmi”.

Nie wiemy, czy Mundfish czeka ostatecznie podobny los, co Klei Entertainment, Riot Games (League of Legends) czy Grinding Gear Games (Path of Exile), które wylądowały w rękach chińskiego giganta. Atomic Heart nie ma jeszcze konkretnej daty premiery, jednak możemy zacząć oswajać się z myślą, że jest o krok bliżej od debiutu jako kolejny „exclusive” dla Epic Games Store…

Podobało się? Udostępnij i pomóż w ekspansji Centrum Zony!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *