Ogłoszenia:

STALKER 2 zmienia nazwę, a GSC znika z VK

img
mar
17

Zmiana kosmetyczna, ale symboliczna.

STALKER 2: Serce Czarnobyla – tak nazywała się do niedawna gra, na którą czekali wszyscy czytający te słowa. Młodsi z Was mogą tego nie pamiętać lub po prostu nie wiedzieć, ale język polski stał się – podobnie jak większość języków europejskich – „zakładnikiem” rosyjskiego nazewnictwa. Po rosyjsku mówimy bowiem „Чернобыль” (Chernobyl) i pozornie nie ma w tym nic dziwnego; w końcu elektrownię wybudowano w czasie istnienia ZSRR oraz na terenie ZSRR, a katastrofa także miała miejsce przed upadkiem Związku, toteż nazewnictwo z tamtych czasów zostało z nami na dłużej. Sam język raczej nie ewoluuje z dnia na dzień pod naciskiem zmian politycznych czy demograficznych, bo ewolucja z definicji jest kwestią pokoleń.

Od 1991 roku „Чернобыль” to oficjalnie „Чорнобиль” (Chornobyl) , ponieważ to właśnie wtedy język ukraiński stał się jedynym językiem urzędowym Ukrainy, ale stare nawyki językowe pozostały. Podobnie ma się zresztą sprawa z Prypecią, która w świadomości większości to ciągle „Припять” (Pripyat), a nie „Прип’ять” (Prypiat). Choć w przypadku Czarnobyla udało nam się uniknąć utrwalenia rusycyzmu, tak zdziwilibyście się, jak wiele słów i zwrotów używanych przez nas na co dzień ma korzenie w języku rosyjskim…

To jednak nie jest blog o zagwozdkach językowych, zatem przejdźmy do rzeczy: STALKER 2: Heart of Chernobyl to teraz STALKER 2: Heart of Chornobyl. Zmiana nastąpiła najpierw na Steamie, co obeszło się to bez żadnego komentarza ze strony GSC. Rosyjska część społeczności (która nie może w tym momencie kupić STALKER-a 2) na wieść o zmianie podniosła larum, oskarżając studio o działanie złośliwe i obliczone na prowokowanie Rosjan. Tym razem prawda nie leży pośrodku – GSC ma pełne prawo do promowania własnej kultury i własnego języka. Przy STALKER-ze 2 pracuje wielu Rosjan (lub pracowało, nie mamy żadnych oficjalnych informacji na ten temat), ale studio pochodzi z Ukrainy i działa na terenie Ukrainy, więc ten ruch, szczególnie w sytuacji rosyjskiej inwazji, nie powinien nikogo dziwić.

Choć symboliczna zmiana na Steamie dokonała się już kilka dni temu, dopiero wczoraj pojawiły się grafiki z nowym podtytułem – możemy już chyba uznać, że Heart of Chornobyl zostanie oficjalnie aż do premiery.

Co więcej, GSC postanowiło zaprzestać publikacji wiadomości na VK – rosyjskim serwisie społecznościowym, niezwykle popularnym na wschód od Polski. Powody tej decyzji są oczywiste; od teraz wszystkie informacje dotyczące STALKER-a 2 pojawiać się będą na pozostałych profilach firmy, tj. Twitterze, Facebooku, YouTube, Instagramie oraz Discordzie.


Mamy serca po właściwej stronie i pomagamy Ukrainie tak bardzo, jak tylko jesteśmy w stanie. Jeśli również chcecie pomóc, do czego gorąco zachęcamy, możecie wesprzeć jedną z poniższych, sprawdzonych zbiórek:

➜ https://www.siepomaga.pl/ukraina
➜ https://www.siepomaga.pl/atomukrainie
➜ https://www.ratujemyzwierzaki.pl/ukraina-zwierzeta

Podobało się? Udostępnij i pomóż w ekspansji Centrum Zony!
  • img
    mar 19, 2022 @ 10:09 am

    Decyzja zrozumiała ze względu na sytuacje ,i delikatny pstryczek w nos

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *