Ogłoszenia:

STALKER 2 dostępny na GOG-u

img
lip
05

STALKER 2: Serce Czarnobyla pojawił się w ofercie GOG.com.

Choć korzystam ze Steama od wielu lat, do pewnych gier w tej wersji nie przekonałem się nigdy i jedną z nich jest STALKER. W przypadku STALKER-a 2, który w każdej edycji dostępnej w przedsprzedaży oferowany był w wersji steamowej, będę się musiał przełamać… Albo i nie. GSC ogłosiło dzisiaj, że Serce Czarnobyla można nabyć na GOG-u:

Sklep znany jest z tego, że wszystkie dostępne na nim tytuły są pozbawione DRM-ów, co wielu klientów ceni.  Niedawno był na tym polu mały zgrzyt – w ubiegłym roku do oferty GOG-a zawitał Hitman z 2016 roku i niedługo później gracze zauważyli, że gra wymaga stałego połączenia z internetem do działania, więc nie jest zupełnie „DRM free”, co stało w jawnej sprzeczności z polityką sklepu. I choć z graniem w singlu nie było problemów, to już do polowań na nieuchwytne cele czy dostępu do treści przygotowanych przez społeczność musieliśmy mieć połączenie z siecią. 

Krytyka takiego rozwiązania była tak duża, że już po dwóch tygodniach Hitman z GOG-a zniknął. I nic dziwnego, bo skoro platforma reklamuje się jako wolna od DRM, oferowanie gry stojącej w sprzeczności z tą zasadą nie ma żadnego sensu.

Konieczność stałego połączenia z internetem to jedna strona medalu, ale popularne wśród twórców gier Denuvo jest zabezpieczeniem z jednej strony świetnym, bo faktycznie chroni gry przed piratami, ale z drugiej – zdaniem wielu ma wpływ na to, jak działa dany tytuł. Posiadacze sprzętów z wyższej półki nie zawsze mogą to odczuć, ale cała reszta już niestety tak. Nie podejmuję się oceny, bo nie pochylałem się nad tym tematem wystarczająco nisko, za to polecam obejrzeć ten film:

Wracając do STALKER-a 2 – czy pojawienie się gry na GOG-u automatycznie oznacza pozbawienia gry zabezpieczeń? A jeśli tak, to w jaki sposób studio zamierza egzekwować zakaz sprzedaży w Rosji? Naturalnie nie opublikowano żadnego, oficjalnego stanowiska w tej sprawie, a firma nabrała wody w usta. Ale tak naprawdę raczej nie powinno nas to niepokoić – mamy kolejną platformę do wyboru i nie chce mi się wierzyć, że GSC nie zna sprawy z Hitmanem i spróbuje porwać się na dodanie do STALKER-a 2 czegoś tak znienawidzonego przez graczy jak Denuvo. Zobaczymy jak rozwinie się ta sprawa, a jeśli pomimo przesuwania daty premiery dalej macie apetyt na zamówienie nowej gry od GSC na GOG-u, to zrobicie to w tym miejscu

Podobało się? Udostępnij i pomóż w ekspansji Centrum Zony!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *