Ogłoszenia:

Anomalie

wstęp

Anomalie w Czystym Niebie to w dużej mierze powtórka z rozrywki względem Cienia Czarnobyla – natkniemy się tu na Galaretę, Elektrę, Trampolinę i resztę znanych z pierwszej części niebezpieczeństw środowiskowych.

Mimo tego druga część trylogii wprowadza nowe rodzaje anomalii, a także nieśmiało eksperymentuje ze zmianą ich struktury – coraz częściej występują w skupiskach, a nie – jak to miało miejsce wcześniej – pojedynczo. Wyjaśnienie tego fenomenu może kryć się w strukturze samej Zony; w końcu Czyste Niebo ukazuje nam wydarzenia na rok przed podróżą Naznaczonego i pomiędzy dwiema Emisjami, które najbardziej odmieniły Strefę. Możemy więc uznać, że pierwsza wprowadziła chaos, jaki ustabilizuje się dopiero po drugiej.

Nie musimy oczywiście na siłę spajać uniwersum – być może zmiana spowodowana jest po prostu decyzją twórców, co potwierdzałoby strukturę anomalii w Zewie Prypeci. Tak czy siak do znanej menażerii dołączyło kilka nowych typów oraz jeden rodzaj.

ARCHIANOMALIE

Gdy kilka rodzajów anomalii skrzyżuje się na jednym terenie, rośnie prawdopodobieństwo powstania aberracji obszarowej, czyli Archianomalii. W czasie gdy rozgrywa się fabuła gry takie twory były powszechnie spotykane w całej Zonie. Częstotliwość ich występowania determinuje odległość od Centrum Zony, a także siła ostatniej Emisji – prawdopodobnie po każdej albo zmieniają swoje położenie, wygląd. Wyróżnia je wielka energia skumulowana we wnętrzu, stąd zdolność do wypaczania krajobrazu i powstawanie dziwnych formacji terenu w jej obrębie.

Szczelina

 


Spotkasz ją w: Czystym Niebie
Tworzy artefakty: Korale Mamy, Kula Ognista, Kryształ


Nieduży teren, w którym spękana i zapadnięta ziemia uwolniła liczne Spalacze. Uczeni nie są zgodni co do powodów jej powstania, a z racji rzadkości obserwacji, została uznana raczej za „pomyłkę” Strefy, aniżeli poważną anomalię.

Z drugiej strony pojawił się pogląd, że jest to wariant anomalii Bitumin, jednak powstały bez udziału zaburzeń grawitacyjnych.

Przestrzenna Anomalia

 


Spotkasz ją w: Czystym Niebie, Zewie Prypeci
Tworzy artefakty: Kompas


Jedna z największych tajemnic, po dziś dzień spędzająca sen z powiek naukowców. Prawdopodobnym powodem jej powstawania są zaburzenia stabilności struktury samej Zony. Jest absolutnie nieszkodliwa, ale…

… przenosi Cię w bliżej nieokreślone miejsce. Niektóre Anomalie Przestrzenne mają zasięg kilkudziesięciu lub kilkuset metrów, inne – teleportują w zupełnie inne rejony Strefy. Udało się ustalić, że niektóre egzemplarze mają zdolność do tworzenia oddzielnych lokacji, zamkniętych we wnętrzu Anomalii.

Wydostanie się z takiego „małego wszechświata” może być trudne lub nawet niemożliwe. Czasami zdarza się, że w pobliżu Anomalii Przestrzennej pojawia się artefakt Kompas, jednak mało stalkerów jest na tyle odważnych, by spróbować go zdobyć.

Wywrót

 


Spotkasz ją w: Czystym Niebie
Tworzy artefakty: Meduza, Kamienny Kwiat, Gwiazda Wieczorna, Złota Rybka, Grawi, Skrętak


Ani stalkerzy ani świat nauki nie kwapią się do ustalenia nazwy tej anomalii; jedni zwą ją Śrubą, inni twierdzą, że przypomina dłoń, a jeszcze inni widzą w niej silnie zmutowane drzewo odwrócone korzeniami w górę i mówią na nią Wywrót.

Bez względu na to jak zdecydujecie się ja nazwać, jest to widoczna z daleka formacja powstała na skutek działania silnej energii grawitacyjnej i właśnie tego rodzaju zagrożenie czyha w jej wnętrzu. Wywroty pojawiają się w różnych częściach Zony, ale jak do tej pory nie udało się ustalić z jakiego powodu.

Symbiont

 


Spotkasz ją w: Czystym Niebie
Tworzy artefakty: Ognista Kula, Oko, Płomień, Kamienny Kwiat, Złota Rybka


Geneza anomalii jest trudna do ustalenia z uwagi na fakt, iż odkryto ją stosunkowo niedawno. Jedyny egzemplarz występuje na polanie za Czerwonym Lasem. Jest widoczna z daleka jako, że otaczają ją specyficzne formacje drzewno-skalne, wyglądające niczym ogromne szpony.

Symbiont zajmuje powierzchnię około 20-30m, na całym tym terenie panuje silne psi promieniowanie oraz występują liczne anomalie termiczne i grawitacyjne. Podchodzenie do Symbiontu możliwe jest tylko z zachowaniem niezbędnych środków ostrożności!

Rodzi liczne, cenne artefakty, dlatego stalkerzy chętnie tam chodzą. Jednak niebezpieczna droga przez gęsty las i fakt, że w pobliżu Symbiontu leże urządził sobie Nibyolbrzym sprawiają, że dla wielu była to ostatnia wyprawa w życiu.

Podziel się!

Najnowsze w katalogu modów

img
Paź
11

Hybrid Remake

Hybryda powietrza ze śmiercią

img
Wrz
13

Lost Alpha

Lost Alpha to legendarny mod, w którego trzeba zagrać po polsku!

img
Sie
26

Operacja Czarne Gniazdo

Pierwsza misja Codename: Outbreak na silniku Zewu Prypeci

img
Cze
05

Anomaly 1.5

Imponująca mod oparty na Call of Chernobyl.

img
Kwi
25

Stalker Two-K

Ponad półtora tysiąca tekstur w wysokiej rozdzielczości i wiele więcej.