Ogłoszenia:

S.T.A.L.K.E.R. 2 – wszystkie fakty w jednym miejscu

img
sty
14

Wszystkie wiadomości dotyczące S.T.A.L.K.E.R.-a 2 w formie konkretnego Q&A.

S.T.A.L.K.E.R. 2 powstaje od ponad dwóch lat. W tym czasie źródłem zdecydowanej większości informacji na temat gry były domysły fanów, oparte w dużej mierze na plotkach. Na naszym Discordzie, w komentarzach na YouTube, FB, a nawet mailowo często pytacie o różne rzeczy, zwykle posiłkując się niepotwierdzonymi newsami.

Z tego względu postanowiliśmy przygotować newsa, w którym znajdziecie wszystko, co do tej pory wiemy NA PEWNO. Artykuł będzie aktualizowany, ilekroć pojawią się jakieś potwierdzone przez GSC Game World lub pracowników studia wiadomości na temat S.T.A.L.K.E.R.-a 2.

1. Dlaczego na pytania o S.T.A.L.K.E.R.-a 2 GSC odpisuje „NDA”? Co to jest?

NDA (eng. non-disclosure agreement) to umowa o zachowaniu poufności; deweloperzy są zobowiązani przestrzegać jej pod groźbą (zapewne) sporych kar finansowych. Szczegóły odnośnie gry, nazwiska twórców, fabuła gry i praktycznie WSZYSTKO co dotyczy S.T.A.L.K.E.R.-a 2 jest objęte NDA.

Umowa może przestać obowiązywać w dowolnym momencie – nie znamy jej terminu. Równie dobrze może przestać obowiązywać dopiero po premierze gry; z tego względu nie ma sensu wypytywać studia o szczegóły, bo na większość pytań dostaniemy taką samą odpowiedź.

2. Kiedy będzie premiera S.T.A.L.K.E.R.-a 2? Jakie są wymagania sprzętowe?

8 grudnia 2022 roku. Pierwotnie miał to być 28 kwietnia bieżącego roku, jednak w połowie stycznia data została zmieniona.  Oryginalny termin został ujawniony na Xbox and Bethesda Games Showcase, na koniec zwiastuna z gameplayem S.T.A.L.K.E.R.-a 2.

Tutaj znajdziecie wymagania sprzętowe S.T.A.L.K.E.R.-a 2.

3. Na jakich sprzętach zagram w S.T.A.L.K.E.R.-a 2?

Na Xbox Series S|X albo na PC; PR-manager studia potwierdził tylko te platformy.

– Są jakieś plany wydania gry na PS5, czy gra pojawi się tylko na PC i Xbox Series X?

– Witam, tylko Xbox Series X|S oraz PC.

Oczywiście nie oznacza to, że S.T.A.L.K.E.R. 2 ostatecznie nie pojawi się na sprzętach Sony; fakt premiery w usłudze Game Pass oznacza na pewno czasową ekskluzywność dla platformy Microsoftu, ale w dowolnym czasie po wydaniu gra może zawitać również na PS5.

Jednocześnie potwierdzono, że gra nie pojawi się na konsolach poprzedniej generacji.

– Mam nadzieję, że S.T.A.L.K.E.R. 2 nie będzie miał podobnych problemów, co Cyberpunk 2077.
– S.T.A.L.K.E.R. 2 nie będzie miał wersji na konsole poprzedniej generacji.

4. Będzie Striełok i inne postacie z poprzednich gier?

Prawdopodobnie niektóre postacie powrócą – wskazywać na to mogą easter eggi w materiałach promocyjnych związane ze Żwawym. Nie wiemy jednak kto to będzie i nie znamy żadnych szczegółów – wszystkie są objęte NDA.

5. Kim jest Skif ze zwiastuna z końcówki 2020?

Głównym bohaterem gry. Potwierdził to Zachar Boczarow.

– Cześć, Zachar. Czy mógłbyś potwierdzić, że wspomniany w zwiastunie Skif to główny bohater S.T.A.L.K.E.R.-a 2?

– Tak, dokładnie – Skif jest głównym bohaterem S.T.A.L.K.E.R.-a 2.

6. Steam czy Epic?

Na początku prac nad grą GSC twierdziło, że S2 nie będzie ekskluzywny dla żadnego sklepu. Następnie, przy okazji wpadki Epica z artykułem, w którym wymieniono nadchodzące gry powstające na Unreal Engine, studio wystosowało krótkie oświadczenie.

Wraz z publikacją zwiastuna na E3 2021 stało się jasne, że S.T.A.L.K.E.R. 2 pojawi się na wszystkich większych platformach – na Steamie, Epic Games Store oraz Microsoft Store.

7. Będzie wersja pudełkowa?

Aż cztery edycje fizyczne i trzy cyfrowe. Omawialiśmy je dokładniej w tym miejscu. Wszystkie edycje przedpremierowe nie zawierają nośników z grą, a kod do wykorzystania na Steamie, co potwierdził PR-manager GSC, Zachar Boczarow:

8. Co z polską wersją językową?

Mirosław Utta, czyli znany polski lektor, pracujący przy udźwiękowieniu trylogii ma ponad 80 lat – wątpliwe, że w takim wieku będzie chciał przyjąć tak duże zlecenie, jakim jest S.T.A.L.K.E.R. 2, ale nie mamy żadnych oficjalnych wiadomości na ten temat.

Na otarcie łez – pewne są za to polskie napisy.

9. O co chodzi z chlebem?

Render chleba został udostępniony po tym, jak Epic wygadał się co do silnika, na jakim powstaje S.T.A.L.K.E.R. 2. Studio tłumaczyło, że nie było gotowe, by pokazać cokolwiek dotyczącego gry, ale w ramach małego „prezentu” zdecydowano się udostępnić właśnie chleb z wysokim potencjałem „memicznym”. Był to oczywiście strzał w dziesiątkę, bo internet natychmiast zaczął produkować tony nowych grafik. My też 😉

10. Otwarty świat czy zamknięte lokacje?

S.T.A.L.K.E.R. bez otwartego świata nie byłby już S.T.A.L.K.E.R.-em. Oczywiście, że będzie otwarty świat. PR-manager GSC wypowiedział się o tym dość konkretnie. 

– Hej. Będzie wczytywanie przy wejściu do budynku (jak w Falloucie lub Skyrimie), czy całkowicie otwarty swiat bez doczytywania?
– Cześć. To nie będą tylko duże lokacje, otwarty świat będzie bezszwowy. Myślę, że wszystko stanie się jasne bliżej premiery.

11. Na jakim silniku powstaje S.T.A.L.K.E.R. 2?

S.T.A.L.K.E.R. 2 powstaje na silniku Unreal Engine – zostało to potwierdzone przez GSC. Do pewnego momentu wersja silnika, na której powstaje gra była objęta NDA:

– Witam, tylko jedno pytanie – UE4, UE5 czy NDA?
– UE NDA 😉

W sierpniu 2021 studio potwierdziło, że gra powstanie w oparciu o najnowszą wersję silnika, czyli Unreal Engine 5.

12. O co chodzi z szyfrem S.T.A.L.K.E.R.-a 2 i czy to już koniec zagadki?

Sprawę z pierwszym szyfrem S.T.A.L.K.E.R.-a omówiliśmy dokładniej w tym miejscu. Możecie zerknąć też na mapę powiązań, która pozwoliła go stworzyć.

Informacje o drugiej zagadce znajdziecie tutaj – ciągle jest w trakcie rozwiązywania i na ten moment nie pojawiło się żadne konkretne rozwiązanie.

13. Ile broni znajdzie się w grze?

W filmie, jaki zobaczyliśmy na streamie Xboxa 26 marca 2021 Zachar Boczarow zdradza, że w S.T.A.L.K.E.R.-ze 2 znajdzie się około 30 sztuk broni. Będzie też system ich modyfikacji.

Opis na Steamie potwierdza, że w grze pojawi się ponad 30 rodzajów broni oraz możliwość ich modyfikacji.

14. Jakiej wielkości będzie świat? Jakie lokacje odwiedzimy w S.T.A.L.K.E.R.-ze 2?

Świat będzie wielkości 64 kilometrów kwadratowych. To nieco mniej niż Red Dead Redemption 2 (75 km2) i nieco więcej niż far Cry 5 (60 km2).

Właściwie co najmniej 4 mamy już potwierdzone, choć trudno mówić o „lokacjach”, kiedy mamy na myśli grę z otwartym światem, więc nazwijmy je „miejscami”. Na pewno będzie Prypeć, Bagna znane z Czystego Nieba, Kordon i nowe w serii – radar Duga oraz miasto Czarnobyl-2.

15. Pojawią się elementy surwiwalowe?

Oczywiście. Podobnie jak w poprzednich odsłonach, w S.T.A.L.K.E.R.-ze 2 pojawi się krwawienie, głód, poziom napromieniowania, potrzeba snu i wytrzymałość. Co z innymi parametrami postaci – nie wiadomo.

16. Co z artefaktami i detektorami?

Wracają! Zwiastun z E3 2021 pokazał nam jeden z nowych modeli detektora – Гілка (czyli „patyk”, „gałąź” po ukraińsku). Inny fragment materiału zdradza, że znane z poprzednich odsłon urządzenia również wracają.

17. Czy S.T.A.L.K.E.R. 2 będzie miał tryb multiplayer?

Tak. Tryb multiplayer zostanie dodany po premierze w ramach darmowej aktualizacji.

18. Będzie można tworzyć mody?

Jak najbardziej, aczkolwiek to nie takie proste…

19.  Czy podtytuł „Serce Czarnobyla” oznacza, że pojawi się więcej gier w serii?

Możliwe. W tym momencie nie ma żadnych oficjalnych informacji na ten temat i nie sądzimy, że przed premierą Serca Czarnobyla coś się w tej kwestii zmieni.

20.  Co z mutantami?

Podobnie jak artefakty i detektory – również wracają. Na zwiastunie z E3 2021 zobaczymy w całej okazałości Pijawkę i wyjątkowo pechowego Mięsacza oraz – w oddali – Ślepego Psa. Wygląda więc na to, że większość menażerii znanej z trylogii powraca.

Na pewno pojawią się także nowe mutanty – o jednym z nich napisano w styczniowym (1/2022) numerze PC Gamera. Więcej na ten temat poniżej.

21.  Artykuł z PC Gamera, styczeń 2022 – wszystkie informacje

W pierwszej połowie grudnia 2021 ukazał się kolejny numer magazynu PC Gamer, w którym znajdziemy artykuł poświęcony STALKER-owi 2. Wszystkie wiadomości oraz grafiki jakie w nim znajdziemy zebraliśmy TUTAJ.

Podobało się? Udostępnij i pomóż w ekspansji Centrum Zony!
 • img
  sty 14, 2021 @ 19:01 pm

  „Na więcej informacji musimy poczekać, ponieważ Zakhar obecnie gra w CSa”

  • img
   sty 14, 2021 @ 19:18 pm

   Obecnie nie wiemy w co gra, ale kupił dysk do nowego Xboxa, więc raczej nie w CS-a 😛

 • img
  Alanik Odpowiedz
  sty 15, 2021 @ 20:02 pm

  Stalker 🙏

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *