Ogłoszenia:

S.T.A.L.K.E.R. 2 – wszystkie fakty w jednym miejscu

img
Sty
14

Wszystkie wiadomości dotyczące S.T.A.L.K.E.R.-a 2 w formie konkretnego Q&A.

S.T.A.L.K.E.R. 2 powstaje od ponad dwóch lat. W tym czasie źródłem zdecydowanej większości informacji na temat gry były domysły fanów, oparte w dużej mierze na plotkach. Na naszym Discordzie, w komentarzach na YouTube, FB, a nawet mailowo często pytacie o różne rzeczy, zwykle posiłkując się niepotwierdzonymi newsami.

Z tego względu postanowiliśmy przygotować newsa, w którym znajdziecie wszystko, co do tej pory wiemy NA PEWNO. Artykuł będzie aktualizowany, ilekroć pojawią się jakieś potwierdzone przez GSC Game World lub pracowników studia wiadomości na temat S.T.A.L.K.E.R.-a 2.

1. Dlaczego na pytania o S.T.A.L.K.E.R.-a 2 GSC odpisuje „NDA”? Co to jest?

NDA (eng. non-disclosure agreement) to umowa o zachowaniu poufności; deweloperzy są zobowiązani przestrzegać jej pod groźbą (zapewne) sporych kar finansowych. Szczegóły odnośnie gry, nazwiska twórców, fabuła gry i praktycznie WSZYSTKO co dotyczy S.T.A.L.K.E.R.-a 2 jest objęte NDA.

Umowa może przestać obowiązywać w dowolnym momencie – nie znamy jej terminu. Równie dobrze może przestać obowiązywać dopiero po premierze gry; z tego względu nie ma sensu wypytywać studia o szczegóły, bo na większość pytań dostaniemy taką samą odpowiedź.

2. Kiedy będzie premiera S.T.A.L.K.E.R.-a 2?

Wtedy, kiedy gra będzie ukończona. Na ten moment nie ma oficjalnej daty premiery. W drugim zwiastunie wrzuconym najpierw przez IGN mowa o 2021 roku…

…ale GSC tego nie potwierdziło. Są hipotezy, że gra jest już właściwie gotowa, ale musi zostać dostosowana do działania na konsolach. Tak samo, jak są odwrotne – że praca nad tworzeniem S2 ruszyła pełną parą dopiero na przełomie 2019 i 2020 roku. Tu jednak mówimy tylko o faktach, więc do czasu oficjalnego komunikatu studia uznajemy, że data premiery jest nieznana

– Wspomniany 2021 to strzał IGN, czy coś więcej?
– Tak, data premiery nie została oficjalnie potwierdzona.

3. Na jakich sprzętach zagram w S.T.A.L.K.E.R.-a 2?

Na Xbox Series S|X albo na PC; PR-manager studia potwierdził tylko te platformy.

– Są jakieś plany wydania gry na PS5, czy gra pojawi się tylko na PC i Xbox Series X?

– Witam, tylko Xbox Series X|S oraz PC.

Oczywiście nie oznacza to, że S.T.A.L.K.E.R. 2 ostatecznie nie pojawi się na sprzętach Sony; fakt premiery w usłudze Game Pass oznacza na pewno czasową ekskluzywność dla platformy Microsoftu, ale w dowolnym czasie po wydaniu gra może zawitać również na PS5.

Jednocześnie potwierdzono, że gra nie pojawi się na konsolach poprzedniej generacji.

– Mam nadzieję, że S.T.A.L.K.E.R. 2 nie będzie miał podobnych problemów, co Cyberpunk 2077.
– S.T.A.L.K.E.R. 2 nie będzie miał wersji na konsole poprzedniej generacji.

4. Będzie Striełok i inne postacie z poprzednich gier?

Prawdopodobnie niektóre postacie powrócą – wskazywać na to mogą easter eggi w materiałach promocyjnych związane ze Żwawym. Nie wiemy jednak kto to będzie i nie znamy żadnych szczegółów – wszystkie są objęte NDA.

5. Kim jest Skif ze zwiastuna z końcówki 2020?

Głównym bohaterem gry. Potwierdził to Zachar Boczarow.

– Cześć, Zachar. Czy mógłbyś potwierdzić, że wspomniany w zwiastunie Skif to główny bohater S.T.A.L.K.E.R.-a 2?

– Tak, dokładnie – Skif jest głównym bohaterem S.T.A.L.K.E.R.-a 2.

6. Steam czy Epic?

Na początku prac nad grą GSC twierdziło, że S2 nie będzie ekskluzywny dla żadnego sklepu. Następnie, przy okazji wpadki Epica z artykułem, w którym wymieniono nadchodzące gry powstające na Unreal Engine, studio wystosowało krótkie oświadczenie.

Zatem w tym momencie nie ma żadnych, potwierdzonych informacji o ewentualnej współpracy pomiędzy GSC Game World, a Epic Games Store.

Biorąc jednak pod uwagę współpracę studia z Microsoftem (i to, że MS trzyma ostatnio mocniej ze Steamem) możemy wysnuć wniosek, że S.T.A.L.K.E.R 2 zostanie wydany zarówno na Steamie oraz pojawi się Game Passie w dzień premiery.

7. Będzie wersja pudełkowa?

Prawdopodobnie tak! Zachar Boczarow wspomniał o tym na Twitterze.

8. Co z polską wersją językową?

Zdecydowanie za wcześnie, by o tym mówić. Lektor, który podkładał głos pod trylogię ma już ponad 80 lat; jest czynny zawodowo, choć ciężko powiedzieć, czy będzie zainteresowany pracą przy polskiej wersji gry. Na ten moment wiemy na pewno, że oprócz angielskiej wersji językowej, S.T.A.L.K.E.R. 2 będzie dostępny w wersji rosyjskiej i ukraińskiej.

9. O co chodzi z chlebem?

Render chleba został udostępniony po tym, jak Epic wygadał się co do silnika, na jakim powstaje S.T.A.L.K.E.R. 2. Studio tłumaczyło, że nie było gotowe, by pokazać cokolwiek dotyczącego gry, ale w ramach małego „prezentu” zdecydowano się udostępnić właśnie chleb z wysokim potencjałem „memicznym”. Był to oczywiście strzał w dziesiątkę, bo internet natychmiast zaczął produkować tony nowych grafik. My też 😉

10. Otwarty świat czy zamknięte lokacje?

S.T.A.L.K.E.R. bez otwartego świata nie byłby już S.T.A.L.K.E.R.-em. Oczywiście, że będzie otwarty świat. PR-manager GSC wypowiedział się o tym dość konkretnie. 

– Hej. Będzie wczytywanie przy wejściu do budynku (jak w Falloucie lub Skyrimie), czy całkowicie otwarty swiat bez doczytywania?
– Cześć. To nie będą tylko duże lokacje, otwarty świat będzie bezszwowy. Myślę, że wszystko stanie się jasne bliżej premiery.

11. Na jakim silniku powstaje S.T.A.L.K.E.R. 2?

S.T.A.L.K.E.R. 2 powstaje na silniku Unreal Engine – zostało to potwierdzone przez GSC. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy przypuszczać, że będzie to Unreal Engine 5 (o czym dywagowaliśmy tutaj), jednak studio nie zajęło oficjalnego stanowiska w tej sprawie.

Wnioskując z odpowiedzi, wersja silnika na jakiej powstaje S2 również jest objęta NDA.

– Witam, tylko jedno pytanie – UE4, UE5 czy NDA?
– UE NDA 😉

12. O co chodzi z szyfrem S.T.A.L.K.E.R.-a 2 i czy to już koniec zagadki?

I tak i nie. Sprawę pierwszego szyfru omówiliśmy dokładnie tutaj. Od dłuższego czasu pojawiają się spekulacje w sprawie kolejnej zagadki, ale GSC – oczywiście – jeszcze niczego nie potwierdziło. Jakiś czas temu do wybranych osób rozesłane zostały paczki z gadżetami, wśród których znalazły się tajemnicze karty.

Wyglądają podobnie do tych, które widzieliśmy na jednej z grafik udostępnionych przez studio:

Na więcej informacji musimy poczekać.

13. Ile broni znajdzie się w grze?

W filmie, jaki zobaczyliśmy na streamie Xboxa 26 marca 2021 Zachar Boczarow zdradza, że w S.T.A.L.K.E.R.-ze 2 znajdzie się około 30 sztuk broni. Będzie też system ich modyfikacji.

Więcej informacji tutaj.

Podobało się? Udostępnij i pomóż w ekspansji Centrum Zony!
 • img
  Sty 14, 2021 @ 19:01 pm

  „Na więcej informacji musimy poczekać, ponieważ Zakhar obecnie gra w CSa”

  • img
   Sty 14, 2021 @ 19:18 pm

   Obecnie nie wiemy w co gra, ale kupił dysk do nowego Xboxa, więc raczej nie w CS-a 😛

 • img
  Alanik Odpowiedz
  Sty 15, 2021 @ 20:02 pm

  Stalker 🙏

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *