Ogłoszenia:

Powrót Hover Ace – fan odświeża klasyk od GSC

img
lis
16

Pewnie mało kto pamięta Hover Ace, a szkoda – gra, choć prosta i pochodzi z nieco innej epoki gamingu, zdecydowanie zasługuje na zapamiętanie.

Jeśli myślimy o grach stworzonych przez GSC przed S.T.A.L.K.E.R.-em, najbardziej oczywistym skojarzeniem jest Codename: Outbreak – drużynowa, niezbyt prosta strzelanka, którą wielu wspomina bardzo dobrze. Ostatnio nawet ukazał się fanowski remake pierwszej misji, zatytułowany Operacja Czarne Gniazdo, ale oczywiście na jednej produkcji historia GSC się nie kończy.

Innym klasycznym tytułem są Kozacy, czyli seria RTS-ów zapoczątkowana w 2001 roku. Na ten moment liczy sobie trzy odsłony i swojego czasu cieszyła się sporym zainteresowaniem. Ostatnia część została wydana w 2016 roku, lecz nie udało jej się powtórzyć sukcesu poprzedniczek – na Metacriticu zebrała mieszane recenzje i choć fani doceniają nostalgiczną powrót w przeszłość, tak nie podoba im się zbyt mała ilość zmian w stosunku do pierwowzoru. Cóż, i tak wolałem Heroes of Annihilated Empires, czyli innego RTS-a od GSC.

Pomiędzy Codename: Outbreak, Kozakami, S.T.A.L.K.E.R.-em i HoAE studio wypuściło jeszcze jedną, wartą uwagi grę – Hover Ace. Postapokaliptyczna ścigałka z perspektywy czasu jest dziwnym eksperymentem w portfolio Ukraińców, ale wierzcie lub nie – gra się w to bardzo przyjemnie nawet teraz. Nawet pomimo faktu, że jest to po prostu wariacja na temat Wipeouta.

Hover Ace było opracowywane z myślą o pecetach i konsolach co dowodzi, że ekspansja na inne platformy znajdowała się w planach GSC już prawie dwie dekady temu. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, ale gra i tak została przyjęta bardzo dobrze. Recenzent portalu Gry-online.pl pisał o niej tak:

„Konkluzja może być tylko jedna: grać (…) Komputerowe ścigałki mnie nudzą. Wiem o tym nie tylko ja, w wyniku czego, gdy zacząłem się podejrzanie dobrze o „Hover Ace” wyrażać, mój redakcyjny kolega ujął to krótko: „skoro tobie się spodobała, to musi być faktycznie zajebista”.

Ach, to dziennikarstwo raczkującego internetu 🙂

W każdym razie Hover Ace wraca – niejaki Xeחium postanowił odświeżyć klasyka. Za sprawą powstającego moda gra obsłuży rozdzielczość Full HD, przejdzie też z przestarzałego DirectX 8 na OpenGL. Ponadto nowe tekstury, poprawiona sztuczna inteligencja oponentów i inne, mniejsze nowości. Zapowiedzi towarzyszy krótki zwiastun:

Nie wiemy, kiedy Hover Ace Reworked Mod zostanie wydany. Na razie możecie śledzić go na moddb – znajdują się tam również screeny, porównujące oryginał z tym, co zaproponuje nam Xeחium.

Podobało się? Udostępnij i pomóż w ekspansji Centrum Zony!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *