Ogłoszenia:

„Polska” wersja Atom RPG wylądowała i jest bardzo źle…

img
maj
27

Atom RPG, czyli najlepszy klasyczny Fallout ostatnich lat, w ostatniej aktualizacji wzbogacił się o polską wersję językową. Nie obyło się bez kontrowersji…

I pisząc o kontrowersjach, wcale nie mam na myśli kilku błędów, a naprawdę mocno spieprzony przekład, który właściwie uniemożliwia rozgrywkę. Wygląda to tak, jakby ktoś przepuścił materiał źródłowy przez translator, albo nad plikami pracowali ludzie pokroju tych, którzy mylą „spolszczenie” z „polonizacją”- zainteresowanych odsyłam do słownika języka polskiego.

Możecie uznać, że się czepiam, ale tak nie jest. Wychodzę z założenia, że jeśli decydujemy się na przekład, dajemy z siebie 110% w trakcie i co najmniej 150% podczas testowania. Choć nie wszyscy gracze znają język na tyle dobrze, by docenić kunszt oraz skrupulatność tłumacza, to praca świadczy o autorze… Nie podpisałbym się pod czymś, co zostało przygotowane tak, jak spolszczenie do Atom RPG.

atom_pl_1

Przy grze bawiłem bardzo dobrze i pewnie jeszcze nie raz do niej wrócę. Tym bardziej, że 11 maja zadebiutowało rozszerzenie Trudograd, kontynuujące wątki z podstawki; na razie we Wczesnym Dostępie, ale już zbiera całkiem niezłe recenzje. Ucieszyłem się, że będzie oficjalny przekład – oznacza to, że gra dotrze do większej ilości ludzi, zwiększając tym samym szansę na rozbudowę uniwersum.

Chyba niepotrzebnie, bo… jest źle. Już w ustawieniach rzucił mi się w oczy preset „zajebiście”, zapowiadający to, co czeka mnie za moment. Na ekranie tworzenia postaci jest pełno literówek i innych, rażących błędów („kradzierzy!!!”), a tuż po rozpoczęciu rozgrywki witają nas pozbawione sensu dialogi. Im dalej, tym gorzej, więc zakończyłem swoją przygodę po kwadransie i chyba nie mam odwagi mierzyć się z tym jeszcze raz.

Prace nad tłumaczeniem trwały podobno półtora roku, a zajmowała się nim ekipa fallout-corner.pl. Sądząc po efektach, drugie tyle zajmie im doprowadzanie go do stanu używalności… Społeczność zdaje się podzielać moją opinię, czego wyraz znajdziecie w dyskusji na Steamie. Niedługo po premierze aktualizacji dodającej coś, co przypomina język polski, pojawiła się odgórna inicjatywa łatania plików – każdy, kto chciałby dołożyć swoją cegiełkę do sprawy, może skontaktować się bezpośrednio z twórcami, pisząc na adres support@atomrpg.com.

Ja dam sobie na wstrzymanie. Kwadrans w zupełności wystarczył, by moja ochota na powtórzenie gry wyparowała.

Podobało się? Udostępnij i pomóż w ekspansji Centrum Zony!
 • img
  maj 31, 2020 @ 11:00 am

  Z tego co twierdzą na forum fallout-corner, Szponix z ekipą zajmowali się wszystkim poza dialogami a dialogami mieli zająć się studenci z UMCS do których nigdy nie było zastrzeżeń. Ale preset „zajebiście” oraz błędy ortograficzne w nie-dialogach każe mi wierzyć, że to ściema.

  • img
   maj 31, 2020 @ 16:14 pm

   Co za różnica – poza dialogami i tak jest pełno błędów i literówek… Ten początek wygląda jakby był pisany na kolanie i wypuszczony bez ŻADNYCH testów. Domyślam się, że dalej jest tylko gorzej.

 • img
  dzej_zi Odpowiedz
  sty 6, 2021 @ 10:17 am

  Na pewno lepsze takie tłumaczenie niż żadne. Zauważyłem, że dialogi tracą na jakości falami. W kilku lokalizacjach wyglądają jak rodem z translatora, w innych są dopracowane. MI gra po polsku bardzo się podobała, gdyby nie to spolszczenie na pewno bym nie zagrał a tym bardziej nie przeszedł do końca. Szkoda, że Trudograd pewnie nie doczeka tłumaczenia

 • img
  Oznaczony Odpowiedz
  paź 3, 2022 @ 10:55 am

  Dialogi spoko, fajnie to ogarnęli. Ale ten lektor z początku to jakaś błazenada…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *