Ogłoszenia:

Mija 35 lat od budowy Sarkofagu i 5 lat od zakończenia prac nad Nową Bezpieczną Powłoką

img
lis
30

Podwójna rocznica dwóch obiektów – jeden górował nad Strefą Wykluczenia przez ostatnie trzy dekady, a drugi, który go zastąpił – kończy właśnie 5 lat.

26 kwietnia 1986 roku doszło do katastrofy na terenie elektrowni w Czarnobylu – wiecie to bardzo dobrze. Nie wszyscy jednak są świadomi, że tuż po dramatycznej w skutkach awarii rozpoczęto prace nad opracowaniem, a następnie budową zapory, która odizoluje czwarty reaktor od świata zewnętrznego. Każdy dzień był na wagę złota, więc już niecałe 7 miesięcy później (dokładnie 206 dni) Sarkofag został ukończony i oddany do użytku. Od tych wydarzeń minęło właśnie 35 lat.

Do budowy użyto około 400 000 metrów sześciennych betonu i 7 000 ton metalu. Przy projekcie pracowało łącznie około 90 000 ludzi. Sarkofag, czy też „Укрытие” („Ukrycie”) od początku nie był obiektem mającym działać wiecznie; jego skuteczność obliczono na 20-40 lat, a w tuż po katastrofie gruba warstwa betonu izolująca czwarty blok była nieoceniona w ochronie świata przed rozrastającą się Zoną skutkami katastrofy z kwietnia ’86.

Budowa sarkofagu

10 sierpnia 2007 roku władze elektrowni podpisały umowę z konsorcjum Novarka, której przedmiotem było zaprojektowanie i zbudowanie nowego obiektu. Wartość przedsięwzięcia wyceniono na prawie 1,5 miliarda euro, a pierwsze prace rozpoczęły się niemalże natychmiast. W chwili powstania, nowy sarkofag  był największym mobilnym obiektem na świecie. Konstrukcję ochrzczono mianem Nowej Bezpiecznej Powłoki, a jej montaż na starym sarkofagu zakończył się dokładnie 5 lat temu – 29 listopada 2016 roku.

Budowa Nowej Bezpiecznej Powloki

Już dzisiaj o 12:00 czasu ukraińskiego odbędzie się okrągły stół, w którym wezmą udział między innymi przedstawiciele elektrowni w Czarnobylu, organizacji posiadających doświadczenie w pracy na terenie tego obiektu. Spotkanie odbędzie się na terenie elektrowni, a wziąć w nim udział możecie tutaj.

Montaż Nowej Bezpiecznej Powłoki

Podobało się? Udostępnij i pomóż w ekspansji Centrum Zony!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *