Ogłoszenia:

Metro Exodus z wersją na next-geny, nowa część w drodze

img
lis
25

Wczorajszy tweet 4A Games przyniósł potwierdzenie informacji, o których plotkowało się już od jakiegoś czasu – Metro Exodus dostanie wersję na Xbox Series X | S oraz PS5. Pojawiło się także sporo informacji na temat przyszłości serii.

W tym roku obchodzimy dziesięciolecie serii Metro od 4A Games. Z tej okazji studio organizuje różne, mniej lub bardziej ciekawe eventy; jednym z nich był stream z udziałem kompozytora muzyki do całej serii (a także Zewu Prypeci) – Aleksieja Omelczuka. Kolejną niespodzianką jest interaktywna linia czasu:

„Metro Timeline” znajdziecie pod tym adresem.

Ponadto w przyszłym roku Metro Exodus dostanie dostanie wersję na Xboxa Series X|S oraz PS5. Studio nie chce zdradzać jeszcze kompletnej listy nowości, ale będzie wśród nich lepsza optymalizacja, obsługa wyższych rozdzielczości, zredukowane czasy ładowania oraz – oczywiście – ulepszony Ray Tracing. Dobra wiadomość jest taka, że upgrade będzie darmowy dla tych, którzy już posiadają grę w swoich bibliotekach.

W dalszej części komunikatu studio wspomina o swoich początkach, przyznając się również do inspiracji S.T.A.L.K.E.R.-em:

„Powstaliśmy na Ukrainie w 2005 roku, kiedy mała grupa pracowników GSC Gameworld (pisownia oryginalna -przyp. red) oderwała się od firmy podczas ostatnich etapów prac nad S.T.A.L.K.E.R.-em (…) Przez ostatnią dekadę staraliśmy się ciągle podnosić nasze ambicje, osiągając ich kulminację w Metro Exodus – mieszanki liniowego, napędzanego historią Metro 2033 i Metro: Last Light, oraz otwartych poziomów gotowych do eksploracji, zainspirowanych naszymi doświadczeniami przy S.T.A.K.E.R.-ze”.

Pojawiło się też kilka informacji o nowej grze z serii:

„To nie tajemnica, że pracujemy już nad kolejną grą z serii Metro. Czerpiąc z tego, czego nauczyliśmy się przez ostatnie 15 lat, mierzymy jeszcze wyżej – następna część tworzona jest na 9 generację konsol i pecety, z wykorzystaniem całkowicie przebudowanego silnika i renderera, aby w pełni wykorzystać moc, jaką oferują nowe konsole”.

Studio zdaje się też być świadome podejścia społeczności do ewentualnego multiplayera:

„Wiemy, że część z naszych fanów jest zmartwiona, ilekroć słyszy o multiplayerze (…) Zacznijmy więc od tego, że wiemy o waszych obawach (…) Jako twórcy, chcemy odkrywać taki tryb wieloosobowy, który ma sens w uniwersum Metro”.

4A Games sugeruje, że przygotowaniem multiplayera zajmie się specjalna, wydzielona część studia, a tryb (lub gra) powstaną w ścisłej współpracy z Saber Interactive (tu dowiecie się, dlaczego akurat z tą firmą). Studio podkreśla, że nie oznacza to, iż kolejna gra z serii będzie tytułem dla wielu graczy lub dostanie tryb jedno- i wieloosobowy. To dopiero plany, które należy gruntownie przemyśleć, ale tryb dla pojedynczego gracza na pewno nie zostanie porzucony bądź zepchnięty na boczny tor.

Jako, że nie samym Metrem 4A Games żyje, rozpoczęła się także rekrutacja do pracy nad zupełnie nowym IP, ale nie mamy jeszcze żadnych szczegółów na ten temat.

No to co – graliście już w Exodusa, a może dopiero zamierzacie zagrać? Zgodnie z tradycją, już niedługo powinna rozpocząć się jesienna wyprzedaż na Steam (możliwe, że nawet dzisiaj) – to dobra okazja, by uzupełnić kolekcję o jeden z lepszych tytułów postapo na rynku.

Podobało się? Udostępnij i pomóż w ekspansji Centrum Zony!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *