
Modowanie S.T.A.L.K.E.R.-a to temat-rzeka. Można by o tym mówić właściwie w nieskończoność, ale – jak dobrze wiecie z naszych filmów – dobrą praktyką jest zacząć od początku. Jeśli nie mieliście do czynienia z modowaniem, macie tylko spakowaną podstawkę, a w ten sposób nie dostaniecie się w żaden sposób do plików gry. Jak ją rozpakować?
W Cieniu Czarnobyla wszystkie pliki, które będą nam potrzebne, znajdują się w głównym folderze, w którym zainstalowaliście grę. W Czystym Niebie i Zewie Prypeci – w resources. Internet podrzuci Wam co najmniej kilka narzędzi, pozwalających „dobrać się” do bazy danych, jednak naszym zdaniem najlepszy i najbardziej intuicyjny w obsłudze jest AXR Toolset, który pobrać możecie tutaj.
Po rozpakowaniu i uruchomieniu programu, widzimy główne okno, w którym możemy wybrać co chcemy właściwie zrobić:

Na potrzeby tego prostego poradnika interesuje nas na razie tylko opcja „DB Tool”. Klikamy na nią i w zakładkach na górze wybieramy „Unpack”.

„Input Path” to ścieżka, w której mamy zainstalowaną podstawkę. Dla Cienia Czarnobyla będzie to więc na przykład:
C:\Program Files\S.T.A.L.K.E.R.\Cień Czarnobyla\
Dla Czystego Nieba:
C:\Program Files\S.T.A.L.K.E.R.\Czyste Niebo\resources
a dla Zewu Prypeci:
C:\Program Files\S.T.A.L.K.E.R.\Zew Prypeci\resources
W „Output Path” musimy wskazać miejsce, w którym chcemy mieć wypakowane pliki. Możecie wskazać dowolny folder, ale zalecamy, by mieć co najmniej 5GB wolnego miejsca na dysku.

Po wszystkim klikamy na „Execute” i czekamy… W zależności od szybkości Waszego dysku proces może zająć od kilku do nawet kilkunastu minut.
AXRToolset pobierzecie tutaj. Jest to zdecydowanie najwygodniejsze narzędzie do rozpakowania gry choćby z uwagi na fakt, iż posiada wiele przydatnych opcji dodatkowych. Jeśli jednak szukacie czegoś „lżejszego” o podstawowej funkcjonalności, to sprawdźcie S.T.A.L.K.E.R. Database Extractor.
Obsługa programu jest banalna – w polu „Database” wprowadzamy adres spakowanych plików, a w „Output” – miejsce, w którym chcemy przechowywać pliki po rozpakowaniu. Po kliknięciu w „Update” pojawi się lista plików. Można wypakować selektywnie tylko te, które nas interesują, bądź wszystkie (Shift + LPM na początku i na końcu listy).
