Ogłoszenia:

7 najlepszych addonów do Anomaly 1.5.1

paź
13

Prędzej czy później tego rodzaju tekst musiał się pojawić 😉 Choć addony do Anomaly to temat-rzeka, wybraliśmy 7 takich, które w różny sposób urozmaicą rozgrywkę. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Kilka lat temu, kiedy na rynku pojawił się Call of Chernobyl, Moddb i cała społeczność S.T.A.L.K.E.R.-a natychmiast go zauważyła. Nikt nie mógł przejść obok niego obojętnie – oto bowiem pojawił się mod, który łączył wszystkie lokacje z trylogii GSC. Nie oferował co prawda pełnoprawnej fabuły, a tylko jej substytut – twórcy umieścili kilka zadań luźno nawiązujących do fabuły Cienia Czarnobyla. Poza tym – jak to w tego typu piaskownicach – cel musieliśmy ustalić sobie sami. Czy będzie to pomaganie losowo napotkanym stalkerom? A może dotarcie w określone miejsce? Zdobycie wielkiego bogactwa? Wszystko było możliwe, ale też dość okrojone. Zew Czarnobyla słusznie został uznany za bazę do tworzenia kolejnych modów, jednak, jak sami dobrze wiecie, tak się nie stało.

To znaczy może nie do końca, bo mody takie jak Dead Air, Legend Returns czy Anomaly rozwijają koncepcję stalkerskiego freeplaya, jednak nigdy nie stały się niczym więcej, niż rozbudowanym sandboksem. Czy to źle? Pewnie, że nie; ludzie zdają się lubić ten typ zabawy, nie przeszkadza im również rozbudowywanie moda o kolejne dodatki, w celu uprzyjemnienia sobie zabawy…

No właśnie – dodatki. Call of Chernobyl był dość skromny pod względem oferowanej zawartości. Addony na broń, nowe zadania czy efekty stały się wręcz konieczne do komfortowej rozgrywki. Nie inaczej jest z Anomaly i choć wersja 1.5.1 oferuje mnóstwo zawartości, nic nie stoi na przeszkodzie, by miała jej jeszcze więcej. Oto 7 dodatków, które przetestowaliśmy i możemy Wam z czystym sumieniem polecić!

1. JSRS Sound Mod

Na początek coś obowiązkowego i to nie tylko dla „audiofilów”, rozwodzących się nad jakością kabla za kilkaset złotych. Oto mod, który znacznie poprawia jakość dźwięku, towarzyszącego rozgrywce. Mowa tutaj przede wszystkim o dźwiękach broni – zarówno tej, dzierżonej przez naszego protagonistę, jak postacie niezależne. Zmianom uległy także dźwięki otoczenia, a także jakość odgłosów – różnica pomiędzy oryginałem, a oferowaną przez moda jakością stereo jest słyszalna na pierwszy rzut… ucha?

Nie jest to jeszcze szczyt możliwości Anomaly, ale doskonale wykorzystuje jego możliwości. Chyba nie przesadzimy mówiąc, że na ten moment jest to najlepszy mod w swojej kategorii – i to nie tylko dla fanów zwiększania immersji.

Instalacja

Mod podzielony jest na trzy części. Po pobraniu rozpakowujemy każdą z nich i – choć autor w pliku readme wspomina o JSGME – naszym zdaniem nic nie zastąpi „klasycznego” sposobu. Przenosimy więc pliki z wszystkich części JSRS do głównego katalogu gry.

2. Enhanced Shaders

Było audio, to teraz czas na wideo. „Waniliowe” Anomaly wygląda bardzo dobrze i trudno znaleźć moda, który mógłby z nim pod tym względem konkurować. A co, gdyby dało się osiągnąć jeszcze więcej bez ściągania kilku gigabajtów tekstur i trudno konfigurowalnych dodatków? Enhanced Shaders waży niecałe 30 MB, a we wprawnych rękach potrafi zupełnie odmienić oblicze rozgrywki. W tych mniej wprawnych również, ponieważ już domyślne ustawienia znacznie zmieniają oblicze rozgrywki.

Co znajdziemy w tym modzie? Przede wszystkim świetnie zaimplementowany PBR – rendering oparty na fizyce. Głównym celem PBR jest naśladowanie światła w sposób wiarygodny; taki, by wszystko wyglądało jak najbardziej realistycznie. Z punktu widzenia twórcy jak i gracza jest to o tyle ważne, że dzięki tej technice nie potrzebujemy ani konkretnych warunków oświetleniowych, ani tanich sztuczek, by każdy materiał wyglądał dobrze. I to ES robi naprawdę imponująco – tym bardziej, że obeszło się bez ingerencji w tekstury czy silnik.

To jednak nie wszystko co mod ma do zaoferowania, bo jest tu jeszcze color grading, czyli gradacja kolorystyczna – dzięki kilku prostym ustawieniom możemy zmienić paletę kolorów gry. Choć brzmi to może niepozornie, kolory odgrywają ogromną rolę w budowaniu odpowiedniej atmosfery, a więcej na ten temat dowiecie się na przykład tutaj.

Enhanced Shaders jest o tyle przydatnym modem, że pozwala na dokonywanie naprawdę sporych zmian bez ogromnego obciążenia dla komputera. Obydwa moduły ES można zainstalować osobno, a dla posiadaczy słabszych komputerów jest też wersja non-PBR. Jeśli zastanawialiście się, jakiego presetu do ReShade’a użyć w Anomaly, nie używajcie ReShade – używajcie ES.

Instalacja

Podobnie jak JSRS, mod podzielony jest na kilka części. Posiadaczom słabszych komputerów doradzamy użycie wersji no PBR. Podobnie jak poprzednio, zawartość każdego folderu przenosimy do głównego katalogu gry. Opcjonalne moduły ES są bardzo dobrze opisane na moddb – zajrzyjcie do opisu, by dowiedzieć się więcej.

Jeśli po uruchomieniu gry występują u Was problemy z obrazem, otwórzcie konsolę (~) i wpiszcie:

r__color_grading 0.5, 0.5, 0.5
r2_gloss_factor 0.001
r2_gloss_min 0.5

3. Arszi’s Dynamic Radiation Zones and Radiation Overhaul

Promieniowanie w STALKER-ze jest typową „przeszkadzajką” sprytnie wplecioną w mechanikę gry. Nie inaczej jest z Anomaly, choć tutaj promieniowanie może przysporzyć nam odrobinę więcej trudności niż w podstawkach. A gdyby tak odrobinę skomplikować ten system…? Oczywiście bez przesadnej ekstrawagancji i w granicach rozsądku; w realnym świecie wychylenie „Kozaka” nie wystarczyłoby, żeby wyleczyć promieniowanie.

W tym addonie również nie wystarczy, bo napromieniowanie jest procesem wymagającym długotrwałego i bardzo kompleksowego leczenia; niby opiera się głównie na zażywaniu leków, ale po zainstalowaniu tego dodatku promieniowanie wpływa na wiele aspektów rozgrywki, łącznie z ilością kalorii, przyswajaną wraz z jedzeniem.

To jednak nic, bo – zupełnie jak w prawdziwym świecie – strefy promieniowania mogą się teraz przemieszczać razem z wiatrem. Ściślej mówiąc – w jednym z 8 kierunków, w których wiatr akurat wieje, a siła i odległość na jaką dana strefa się przeniesie, zależy od aktualnej pogody. Za wyjątkiem mgły, bo wtedy promieniowanie pozostaje na swoim miejscu. Brzmi rozsądnie, nie?

Oprócz „zachowania” i wpływu na gracza, promieniowanie stało się bardziej – ujmijmy to – przebiegłe. Z tym addonem korzystanie z dozymetru jest obligatoryjne i konieczne, by sprawnie przemieszczać się po Strefie Wykluczenia.

Instrukcja instalacji

Klasycznie – przenosimy gamedatę do głównego katalogu gry.

W paczce z addonem znajduje się plik readme, który kompleksowo opisuje praktycznie wszystkie aspekty działania moda oraz możliwości dostosowywania go. Zalecamy rzucić okiem.

4. Boomsticks and Sharpsticks

Mamy lepsze dźwięki, grafikę i zabójcze promieniowanie. Co jeszcze może się przydać podczas każdego wypadu? Oczywiście, że broń! Boomsticks and Sharpsticks dodaje kilkadziesiąt nowych narzędzi mordu – od noży i toporków, przez automaty aż do Karabinu Gaussa. Nowe modele oraz tekstury są zaskakująco wysokiej jakości, co znacznie zwiększa przyjemność z korzystania z nich. Arsenał jest naprawdę ogromny, a nowe animacje cieszą oko.

BaS nie ingeruje w żaden sposób w oryginalny zestaw pukawek z Anomaly, choć w same pliki już tak – z tego względu łączenie tego addona z innymi może być naprawdę problematyczne.

Instrukcja instalacji

Boomsticks and Sharpsticks to „najcięższy” dodatek w tym zestawieniu – waży prawie 6 GB. Choć autorzy również zalecają skorzystanie z JSGME, naszym zdaniem klasyczne przeniesienie folderu gamedata do głównego katalogu gry będzie wygodniejsze.

5. T.H.A.P. Rework

Skoro nowa broń, to i nowe ręce – jakkolwiek dziwnie to nie brzmi. Nie sposób wczuć się w w klimat rozgrywki, kiedy trzymające jedną z dziesiątek nowych pukawek ręce <lore polskiego community> wyglądają jak Nestor z okna albo utak3r ze Szczecina </lore polskiego community>. Oto addon, który likwiduje ten problem, zmieniając modele rąk oraz tekstury naszego protagonisty.

T.H.A.P. Rework zgrabnie łączy różne elementy z innych dodatków – według autora, mniej więcej 80% modeli rąk zostało zmienionych na takie o dużo lepszej jakości. Jeśli korzystacie z BaS-a i chcielibyście wycisnąć z niego więcej, to to jest addon dla Was.

Instrukcja instalacji

Przenosimy folder gamedata do głównego katalogu gry. Pamiętajcie o zainstalowaniu patcha, który również znajduje się w archiwum.

6. FOOD, DRUG AND DRINKS ANIMATIONS

Do zestawu nowych animacji i efektów warto rozważyć integrację tego addona. Nie zmienia samej rozgrywki per se, ale dodaje coś bardzo ważnego, jeśli chodzi o „wczuwkę” – lub, jeśli wolicie, immersję – animacje korzystania z przedmiotów. Do tej pory zażycie czy wypicie „Kozaka” było sygnalizowane dźwiękiem potwierdzającym użycie. Ten addon dodaje efekty wizualne, które jedni wykorzystują do robienia fajnych screenów, a inni do tego, by Anomalia była bardziej wiarygodna.

Pomyślcie sami – czy jest coś bardziej „klimatycznego”, niż powrót po ciężkim wypadzie do Baru i odpalenie zdobycznej, pogniecionej fajki w otoczeniu innych straceńców, pochłoniętych swoimi sprawami? Nie ma. Food, Drug and Drink Animations to nieco ponad 80 MB do ściągnięcia, a daje naprawdę mnóstwo radości. Z oczywistych względów osobom używającym nagminnie F1 podczas grania w Anomaly odradzamy korzystanie z tego dodatku; nowych animacji nie da się przerwać, a każda zajmuje dobre kilka sekund.

Tak między nami – ptaszki ćwierkają, że twórcy Anomaly rozważają integrację tego dodatku z kolejną aktualizacją moda.

Instrukcja instalacji

7. BODY HEALTH SYSTEM REDUX

Jeśli kiedykolwiek system otrzymywania obrażeń w S.T.A.L.K.E.R.-ze wydawał Wam się „płaski”, to ten addon powinien Was zainteresować. Po instalacji zmieniają się reguły gry – teraz możecie oberwać w którąś z konkretnych części ciała. I tak na przykład jeśli paski wytrzymałości rąk zejdą do zera, upuścicie broń i / lub nie będziecie mogli korzystać z niczego poza nożem lub pistoletem. Jeśli dostaniecie w nogi – koniec z bieganiem, a prędkość poruszania drastycznie spadnie.

Przy tej okazji nie sposób nie przytoczyć popełnionej przez Yossariana parafrazy piosenki kabaretowej:

Leży Anton, leży i wije się w bólach.
Od jutra na spacer no to już o kulach.
Twardy bruk, a jeszcze ludzi coraz więcej.
Anton się ogania, wszak ma jeszcze ręce.

Anton, oczywiście, zupełnie przypadkowy.

Tak czy siak po zainstalowaniu Body Health System Redux parę kulek w głowę czy tors to zawsze śmierć. Wyleczyć można się lekami lub długim snem w bezpiecznym miejscu. Nie jest to system, który działa idealnie, ale jako namiastka czegoś więcej sprawdza się całkiem nieźle.

Instrukcja instalacji

Mod posiada kilka różnych wariantów HUD-u, a także zestaw patchy do innych modów tego samego autora, jednak instalacja samego Body Health System Redux przebiega standardowo – przenosimy folder gamedata do głównego katalogu gry.

W ten sposób dotarliśmy do końca tego krótkiego zestawienia. Z jednej strony nie ma tu nic niespodziewanego, a z drugiej – z wielu rozmów z Wami wynika, że jest zaskakująco dużo ludzi, którzy grają w „waniliowe” Anomaly, nie wiedząc ile tracą. A może wiedzą, ale nie potrafią poradzić sobie z instalacją tych dodatków?

Oprócz addonów są jeszcze gotowe paczki addonów, ale tym zajmiemy się przy innej okazji. Kiedyś.

Podobało się? Udostępnij i pomóż w ekspansji Centrum Zony!
 • img
  Pyrokar Odpowiedz
  lis 6, 2021 @ 14:40 pm

  Czy jest jakiś mod, dzięki któremu będziemy widzieć ciało protagonisty patrząc w dół z pierwszej osoby jak to było w Lost Alpha?

 • img
  sty 31, 2022 @ 21:11 pm

  Szczerze to nie wiem gdzie wy macie te „dobrze opisane moduły na moddb” w przypadku enhanced shaders. Nic kompletnie tam nie ma. Czyste anomaly, wrzucam tylko ten shader i nie dziala. Nie ma słowem napisanego jaki przycisk żeby przywołać menu, czy jest wgl menu? cholera wie bo nic nie ma. W internetach też nic nie ma o tym, wciskam HOME i żadne menu mi nie wyskakuje jak wszystkim.

  opis w modzie :
  „Overhauls shaders for a more modern and customizable appearance without the need for ReShade. DX10+”
  Po ciulu wiem co gdzie i jak. Naprawde.

  • img
   sty 31, 2022 @ 23:48 pm

   Widocznie autorzy zmienili opis addona.
   Sprawdziłem, żebyś się nie musiał kłopotać – w web archive są kopie ze starym opisem. Nie ma za co 🙂

 • img
  stalker pietrow Odpowiedz
  lip 14, 2022 @ 22:41 pm

  polecam zwłaszcza boomsticks and sharpsticks, shakal zrobiony pod full szybkostrzelność kładzie bandosów jak zboże

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *